LAKÁSSZÖVETKEZETEK ÉS TÁRSASHÁZAK
ÉRDEKKÉPVISELETI SZAKMAI SZÖVETSÉGE
E L N Ö K
Tárgy: Pályázati felhívás a KvVM által kiírt Klímabarát Otthon” pályázatra
Budapest, 2009. 07. 31.
28/2009. sz. Körlevél
Tisztelt lakásszövetkezeti Elnök úr/nő!
Tisztelt társasházi Közös Képviselő úr/nő!
Örömmel tájékoztatjuk, hogy a Kormány jóváhagyta a 2009. évi felújítási pályázatok programját és pénzügyi kondícióit.
Az iparosított technológiával épült lakóépületek széndioxid-kibocsátás csökkentést és energiamegtakarítást eredményező korszerűsítésének, felújításának támogatását szolgáló pályázat tárgya:
A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (a továbbiakban: KvVM) a meglévő lakóépületek széndioxid-kibocsátás csökkentését eredményező energiahatékonysági felújítását megvalósító beruházások támogatására vonatkozó pályázati felhívást tesz közzé az alábbi tartalommal. A pályázat keretén belül támogatható az 1992. július 01. előtt kiadott építési engedély alapján iparosított technológiával épített lakóépületek energia-megtakarítást eredményező felújítása, illetve ezen lakóépületek gépészeti rendszereinek, berendezéseinek felújítása és korszerűsítése, valamint megújuló energiafelhasználás növelése céljából történő berendezések telepítése. A pályázat szempontjából iparosított technológiával épült lakóépületnek tekintendő a panel, a közép- és nagyblokk, az alagútzsalu, az öntött, a vasbeton vázas és az egyéb, előre gyártott technológia felhasználásával épített lakóépület. A 121/2009. /VI. 11./ Korm. rendeletben nevesített pályázatok esetén a hivatkozott kormányrendelet előírásait kell alkalmazni. A pályázat tárgya csak teljes épület, vagy dilatációval határolt épületrész /a továbbiakban épület, vagy épületrész/ lehet.
1./ Támogatás igénybevételére jogosultak köre.
Jelen pályázati forrásból támogatást kaphatnak:
ˇ lakásszövetkezetek,
ˇ társasházak,
ˇ helyi önkormányzatok saját tulajdonú bérházaik széndioxid-kibocsátás csökkentést és energia-megtakarítást eredményező felújítására.
2./ Támogatható tevékenységek köre.
A ZBR keretében minden olyan energiahatékonysági intézkedés támogatható, melynek széndioxid-kibocsátás csökkentése mérhető, illetve energetikai hatékonyságjavító hatása az épületek energetikai jellemzőinek meghatározásáról szóló 7/2006. /V. 24./ TNM rendelet szerint igazolható. A beruházást követően az épület az eredetinél lényegesen jobb széndioxid-kibocsátási adatokkal és energiahatékonysággal kell rendelkezzen.
A támogatható tevékenységek a következők:
ˇ Nyílászárók energia-megtakarítást eredményező felújítása vagy cseréje.
ˇ Homlokzatok és födémek hőszigetelése.
ˇ Épületgépészeti rendszerek korszerűsítése, felújítása /fűtés, HMV, szellőzés, hővisszanyerős szellőzés, társasház közös villamos hálózata, felvonók/.
ˇ A megújuló energiafelhasználás növelése, a hagyományos energiahordozók megújuló energiaforrásokkal való helyettesítésére irányuló beruházások az energiatermelésre, a tárolásra, az energia szállítására és a hálózatba való esetleges visszatáplálásra.
ˇ Az épületek nyári hővédelmének javítása, árnyékoló, vagy árnyékvető szerkezetek beépítése /gépi hűtés nem támogatható/.
ˇ Az épületek lodzsáinak beüvegezése a szoláris nyereségek passzív hasznosítására.
3./ A pályázattal elnyerhető támogatás.
A támogatási rendszer úgy lett kialakítva, hogy komplex felújításokra motiváljon, felkínálva a KlímaBÓNUSZ kiegészítő támogatás lehetőségét a pályázóknak. Ennek megfelelően a támogatás többszintű, az alábbiak szerint:
Alaptámogatás /költségarányos támogatás/
Valamennyi érvényes pályázat esetén igénybe vehető állami támogatás, melynek mértéke a támogatás szempontjából elismerhető /elszámolható/ bekerülési költség egyharmada, de lakásonként legfeljebb 500.000.- Ft lehet.
Az igényelt állami támogatás lakásonkénti mértékénél minden esetben a pályázattal érintett lakások száma vehető figyelembe.
KlímaBÓNUSZ támogatás /hatékonyság arányos támogatás/
Amennyiben az épület a felújítás eredményeképpen eléri legalább a C” energetikai kategóriát, akkor jogosult a KlímaBÓNUSZ támogatásra is. A támogatás mértéke az elért kategóriától függ, mértéke a beruházási költség kb. 10-27 %-a.
4./ A pályázat benyújtása elektronikus és postai úton történik.
A pályázati adatlapokat a pályázó a www.fi.kvvm.hu és www.kvvm.hu oldalakról tudja letölteni. A kitöltött pályázati adatlapot a pályázó, a www.mo.hu ügyfélkapu dokumentum feltöltő segítségével juttatja vissza a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium Fejlesztési Igazgatóságának (KvVM-FI).
A pályázati felhívás megjelenését követően, a tárgyévi pályázatok az év során folyamatosan nyújthatók be, legkésőbb tárgyév október 30-án 24 óráig, vagy a forrás rendelkezésre állásának függvényében a miniszter döntéséig.
Speciális feltétel a 7/2006. /V. 24./ TNM rendelet szerint épületenergetikai szakértő által végzett energetikai számítás és energiahatékonysági kategóriába sorolás az eredeti és a tervezett állapotra. Az energetikai számításnak része a CO2 kibocsátás megtakarítás számítása, melynek módszertana a pályázati útmutatóban található. A számításokat a KESZ_panel.xls forrásfile kitöltésével kell elvégezni.
Kérem a tájékoztatás szíves tudomásulvételét!
Tisztelettel:
Ujj Attila
elnök