a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium Klímabarát Otthon
pályázati felhívásához
A Lakásszövetkezetek és Társasházak Országos Szövetsége (LOSZ) és a Lakásszövetkezetek és Társasházak Érdekképviseleti Szakmai Szövetsége (LÉTÉSZ) szakmai koordinációja mellett, a hazai ingatlanszakma 11 meghatározó szervezetét tömörítő Magyar Ingatlan Tanács, a Társasházak és Társasházkezelők Országos Egyesülete, a Magyar Ingatlan- és Létesítmény-gazdálkodók Szövetsége, az Ingatlangazdálkodók Egyesülete, a Társasházi Közös Képviselők Egyesülete
sajtóközleménye
az újra indult, és a napokban a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium által közzétett iparosított technológiával épült lakóépületek széndioxid kibocsátás csökkentését eredményező energiahatékonysági felújítást megvalósító pályázati felhívásról.
Az ingatlanszakmának, illetve a lakásszövetkezetek és társasházak érdekkörébe tartozó szakmai érdekképviseleteknek jelentős szerepük volt a pályázati felhívás megjelenésében, miután az elmúlt, közel egy éves időszakban nem volt olyan illetékes kormányzati fórum, ahol e szervezetek ne tették volna szóvá a 2009. évi lakóépület energetikai célú korszerűsítési pályázat kiírásának szükségességét.
Mint ismeretes, a Magyarország által is ratifikált ENSZ Éghajlat változási Keretegyezmény Kiotói Jegyzőkönyvének értelmében a Magyarország rendelkezésére álló CO2 kontingens felesleg értékesítéséből származó bevételt a Zöld Beruházási Rendszeren keresztül az üvegházhatású gázok hazai kibocsátásának csökkentésére, és energia-megtakarítást eredményező (iparosított technológiával épült lakóépületek) felújítására kell fordítani.
A lakás- és ingatlanügyben érintett képviseletek legutóbbi felmérése szerint, a CO2 kontingens eladásából származó minden elnyert 1 milliárd forint pályázati támogatás megközelítőleg 3 milliárd forint forgalmat generál az ingatlangazdaságban, és közvetett módon a KKV szektorban!
Figyelembe véve, hogy az igénybe vehető állami támogatás mértéke a bekerülési költség egyharmada (lakásonként legfeljebb 500.000 forint), a következő évben akár 18 ezer panellakás is felújításra kerülhet amennyiben a lakóközösségek illetve az önkormányzatok képesek a saját részüket biztosítani!
A program hasznot hoz:
o az Államnak: a beindított beruházásokból először bevétele keletkezik (pl. társasági adó, ÁFA), csak utána származik kiadása (támogatások);
o az Önkormányzatoknak: iparűzési adó bevételre tesznek szert;
o a KKV szektornak: a lakóközösségek / önkormányzatok részéről újabb megrendeléseket kapnak, amely a munkahelyek megtartását és a válság átvészelését teszi lehetővé;
o a lakosságnak: a felújítás költségei egyharmad idő (néhány év) alatt megtérülnek
Mindezekre tekintettel a sajtóközleményt aláíró ingatlan és lakásügyben érintett érdekképviseleti szervezetek az általuk a tárgyévben eddig is folyamatosan igényelt pályázati felhívás közzétételét támogatják, és az elvárt igényeiknek megfelel a tárca által kiírt zöldberuházási rendszer Klímabarát Otthon pályázati konstrukció. Egyúttal szükségesnek tartják, hogy a 2009. évi pályázat kiírója a KVVM a közvéleményt, a potenciális pályázókat ;s az egyéb érintetteket hivatalosan tájékoztassák arról, hogy a korábbi rendszerben – az ÖM-nél – a pályázók ezentúl a KVVM-nél is pályázhatnak.
Hasonlóan kiemelt jelentőségűnek tartjuk, hogy az Önkormányzati Minisztérium szorgalmazza a helyi képviselőtestületeket tárgyi ügyben a döntéshozatalra.
A szakmai érdekképviseletek a pályázati felhívás közzétételének üdvözlése mellett azonban sajnálatosnak tartják, hogy a pályázat kiírója az érintett szakmai társadalmi civil szervezetekkel előzetesen nem egyeztetett, és a pályázati kiírás szerint a pályázóknak rövid idő áll rendelkezésükre a sikeres pályázat benyújtásának előkészítésére, és a pályázati feltételeknek megfelelő szakmailag megalapozott pályázati anyag összeállítására. A pályázati felhívás utal arra, hogy a pályázók igényelhetik a helyi önkormányzati támogatást is, azonban kétséges, hogy a 2009. augusztus elejétől közzétett pályázati felhívás alapján a helyi önkormányzatok kellően fel tudnak-e készülni a zöldberuházási rendszer Klímabarát Otthon pályázati konstrukció támogatására.
A lakásszövetkezeti, társasházi házkezelő, az ingatlangazdálkodó- és ingatlankezelő, valamint létesítményfelelős szervezetek iparosított technológiájú lakóépületei korszerűsítésének pályázati rendszerben való támogatása továbbra is kiemelt érdekképviseleti cél, és örvendetes, hogy a kormányzat a korábbiakban szorgalmazott, ezirányú érdekképviseleti megkeresésekre intézkedett, és a megfelelő műszaki feltételek teljesítése esetén fontosnak tartja az energiahatékonysági lakóépület korszerűsítési folyamatot. A most közzétett pályázati felhívás mellett azonban szükséges és indokolt szóba hozni, hogy jelentős számú lakásszövetkezet és társasház kapott értesítést az Önkormányzati Minisztériumtól a korábban benyújtott pályázataik befogadásáról. Ezeknek az értesítéseknek a további sorsa azonban még nem ismert, és zavarólag hat a már befogadott, de még szerződéssel alá nem támasztott pályázatok sorsára az új pályázat kiírása. Az ingatlan és lakásügyben érintett társadalmi civil szervezetek minderre tekintettel határozottan igénylik, hogy velük, a lakásügyért felelős tárca a Nemzeti Lakáspolitikai Tanácsadó Testület útján az ágazatot érintő valamennyi kérdésben kellő időben, de mindenképpen a meghozandó intézkedéseket megelőzően folytasson konzultációt. A sikeres lakáspolitika, és egy eredményes és hatékony lakóingatlan korszerűsítési pályázati támogatási rendszer csak az érdekképviseleti és kormányzati szervek hatékony együttműködése útján lehet sikeres.
A sajtóközleményt közzétevő szervezetek célja a lakóközösségek és önkormányzatok figyelmének felkeltése a lehívható pályázati forrásra legfőképpen a rövid leadási határidőre tekintettel!
Budapest, 2009. augusztus 5.
Farkas Tamás LOSZ elnök |
dr. Sztranyák József MIT elnök |
Ujj Attila LÉTÉSZ elnök |
Keresztély Dezső MIGSZ elnök |
Bék Ágnes TTOE elnök |
Vitárius Gábor IGE elnök |