Magyar Ingatlan Tanács
Állásfoglalás
A lakáshitel-törlesztésekkel kapcsolatos válságjelenségek felerősítették a közéletben és a médiában azokat a folyamatokat, amelyek a jelenségekkel kapcsolatos anomáliák, szabályozási hiányosságok és visszaélések megjelenítésében, leleplezésében öltenek testet.
Olyan közhangulat alakult ki, amelyben fennáll annak veszélye, hogy a bankszektort, illetve a teljes ingatlanszakmát a maga teljességében tegyék felelőssé a kialakult helyzetért, a valóban súlyos problémákért. Ilyen közhangulatban minden olyan jelzés, amely szakmai hibát, visszaélést, esetleg bűncselekményt jelenít meg fokozott hatást kelt. A közelmúltban a szakmai körökben közkézen forgott hangfelvétel jól mutatja, milyen jellegű visszaélésekkel lehet számolnunk. Ezzel kapcsolatban fel kívánjuk hívni a szakmai közvélemény figyelmét arra, hogy fokozott érzékenységgel figyeljenek a lakásaikat elveszítők érdekeinek képviseletére és védelmére, különös tekintettel az lakás árverezések transzparens lebonyolítására, hogy a bankok és megbízottaik csak szakmailag kifogástalan, nyilvános, ellenőrizhető módon folytassák le az újbóli értékesítést.
A szakmai szervezeteknek fel kell lépniük minden visszássággal szemben, de el kell kerülniük a kétes eredetű információk alapján történő általánosítást. Azonban hangsúlyosan és határozottan védeniük kell a korrekt szakmagyakorlók jó hírét, és a megbízhatóság és szakmai etika felmutatásával példát kell mutassanak.
A Magyar Ingatlan Tanács és a benne tömörült szakmai szervezetek hangsúlyosan és határozottan felhívják a szakmai közvélemény figyelmét arra, hogy a hitelválsággal olyan gazdasági és társadalmi helyzet keletkezett, amelyben a korábbinál is fokozottabban szükséges betartani a szakmai, etikai követelményeket a kiszolgáltatottabbá vált emberek és családok egzisztenciális válságának elhárítása érdekében.
Fokozottan kell figyelembe venni azt, hogy a törvényekben engedélyezett megoldások is jelenthetnek nem, vagy csak nehezen elhárítható hátrányos következményeket úgy a társadalom egésze, vagy az egyén részére ezzel is veszélyeztetve a társadalmi békét.
A Magyar Ingatlan Tanács és a benne tömörült szakmai szervezetek feladatuknak tekintik, hogy együttműködjenek a kormányzattal és minden társadalmi szereplővel abban, hogy a robbanással fenyegető hitelválság megoldására és a hozzá kapcsolódó negatív jelenségek korlátozására szakmai megoldásokat találjanak, és azt a szakmagyakorlás során szakmai etikai normává tegyék.
Különösen felhívjuk szakma képviselőinek figyelmét arra, hogy a végveszélybe jutott adósokkal kapcsolatban csak szabályos, az etikai normákat is figyelembe vevő eljárásokban vegyenek részt.
Az együttműködés erejével.
Budapest, 2011 október 6.
Vágner Adrienn Vitárius Gábor
Budaörsi Ingatlan Szövetség Ingatlangazdálkodók Egyesülete
dr. Kardos Kázmér Batta Pál
Ingatlanosok Magyarországi Lakásbérlők és Lakók
Érdek-képviseleti Egyesülete Egyesülete
Vass Ferenc Farkas Tamás
Lakásszövetkezetek És Társasházak Lakásszövetkezetek és Társasházak
Érdekképviseleti Szakmai Szövetsége Országos Szövetsége
Keresztély Dezső Végső Tibor
Magyar Ingatlan- és Létesítmény- Miskolci Ingatlanközvetítők
gazdálkodók Szövetsége Szövetsége
Osadcow Gergely dr. Bék Ágnes
Magyar Ingatlanközvetítők Országos Társasházak és Társasházkezelők
Szövetsége Országos Egyesülete
Kocsis Péter dr. Horváth Csaba
Magyar Ingatlan Klub Pécsi Ingatlan Szövetség
dr. Sztranyák József
Magyar Ingatlan Tanács